جزيره اي که ساکنانش آن را بهشت مي خوانند!

سانتا کروز دل ايسلوته Santa Cruz del Islote جزيره ي مرجاني کوچک و در واقع يکي از کوچکترين ها در مجمع الجزاير سن برناردو در اطراف خط ساحلي کلمبيا است. مساحت اين جزيره تنها ۲٫۴ هکتار است و با اين وجود ۱۲۰۰ نفر بر روي آن زندگي مي کنند. اين تراکم جمعيتي ۴ برابر منهتن است و مردم آن را بهشت می خوانند!
اما اين جزيره منهتن نيست. در اين جزيره هيچ گونه آب لوله کشي يا سيستم فاضلاب وجود ندارد. الکتريسته تنها ۴ ساعت در روز و آن هم توسط يک ژنراتور تامين مي شود و آب تازه هر سه هفته يکبار توسط نيروي دريايي کلمبيا به اين منطقه آورده مي شود.
افسانه ها اينگونه مي گويند که ۱۵۰ سال پيش، گروهي ماهيگير از دهکده ي ساحلي بارو (در ۵۰ کيلومتري اين جزيره) به دنبال آب هايي جديد براي صيد ماهي بودند که به اين جزيره ي کوچک مرجاني برخوردند. از آنجا که براي بازگشت خيلي دير شده بود آنها تصميم گرفتند که روي جزيره کمپي برپا کنند و شب را همان جا اقامت کنند، چيزي که در اين ميان باعث شگفتي بيشتر آنها شد اين بود که هيچ گونه پشه اي روي اين جزيره وجود نداشت که در آن منطقه بسيار عجيب و غير منتظره مي نمود. داستان بدين شکل ادامه پيدا مي کند که اين گروه آنقدر شب راحتي را در جزيره سپري کردند که تصميم مي گيرند آنجا بمانند.

جزیره بهشت

امروز اين جزيره داراي ۹۰ خانه، دو مغازه، يک رستوران و يک مدرسه است که در فضايي به اندازه ي يک و نيم برابر زمين فوتبال قرار گرفته اند. اينجا از لحاظ جمعيتي، متراکم ترين جزيره ي روي کره زمين است. فضا آنقدر محدود است که برخي از سازه ها در آب ادامه پيدا کرده و توسط ابزارهاي مصنوعي پشتيباني مي شوند. مسلما ساختمان هاي چند طبقه مي توانست کمي از اين تراکم بکاهد، اما خانه هاي اين جزيره همگي يک طبقه هستند. تنها مکان ساخته نشده روي اين جزيره حياطي به اندازه ي نصف يک زمين تنيس است که معمولا در جريان جزر و مد زير آب مي رود.
بيشتر ساکنان جزيره يا ماهيگير هستند يا در هتل ها و اقامتگاه هاي جزاير اطراف کار مي کنند. براي مدت هاي طولاني ماهيگيري تنها راه امرار معاش آنها بود اما در سال هاي اخير ذخاير ماهي کاهش يافته و به همين سبب مردان ناگزير از پيدا کردن کار در مکان هاي ديگر شده اند. در حال حاضر اقتصاد آنها بيشتر بر پايه ي گردشگري است. جزيره ي کناري به نام موکورا اقامتگاهي بي پايان است که امکانات متنوعي همچون ماهيگيري، غواصي و گشت هاي تفريحي را در اختيار گردشگران قرار مي دهد و ساکنان سانتا کروز نيز در آن مشغول به کار هستند.
علي رغم سختي ها، ساکنان اين جزيره زندگي روي آن را آرام و دلپذير توصيف مي کنند. در اين جزيره هيچ گونه جرم يا خشونتي ديده نمي شود و به همين دليل ساکنان درب منازل خود را قفل نمي کنند. حتي معلم مدرسه نيز کودکان اين جزيره را مطيع و بسيار با انضباط توصيف کرده است.
ژنراتور در اين جزيره در ساعت ۷ عصر روشن مي شود و تا ساعت ۱۱ انرژي برق در جزيره وجود دارد. اين زمان نيز وقت مناسبي براي تماشاي برنامه هاي تلويزيوني است. در زمان مسابقات بزرگ فوتبال ، همه ي مردم همکاري کرده و براي جزيره گازوئيل مي خرند تا بتوانند ژنراتور را در زمان پخش بازي راه بيندازند.
يکي از ساکنان اين جزيره به نام Juvenal Julio که ۶۶ سال سن دارد و مربي غواصي است، نتيجه ي يکي از پايه گذاران اصلي اين جزيره نيز محسوب مي شود و اين جزيره را بهشت مي نامد و مي گويد: «من باقي روزهاي خود را در اينجا خواهم گذراند، زندگي در اينجا باشکوه است.»
مانند باقي ساکنان جزيره، Julio نيز زماني اين جزيره را ترک مي کند که از دنيا رفته باشد به خاطر اينکه اين جزيره فضاي اضافه اي براي اختصاص داده شدن به قبرستان ندارد.

منبع : آخرین اخبار

در کمتر از 60دقيقه تکنسين هاي ما در محل شما خواهند بود ٠٩١٢٩٣٠٦٣٠٠

از آخرین اخبار سرویس با ما باخبر باشید.

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.